Montáž a přihlášení tažného zařízení

Pondělí, 17. květen, 2010

Vysvětlivky tažné zařízení

 

Vysvětlivky a časté dotazy týkající se tažných zařízení ( TZ ):

1. výběr správného typu tažného zařízení

2. upevnění koule

3. automat - bajonet

4. nutnost demontáže koule (čepu) pokud TZ nepoužíváme

5. elektroinstalace, speciální elektroinstalace

6. D-hodnota, max. svislé zatížení na čep, max. váha vozíku

7. montáž TZ a zapsání do technického průkazu

 

1. Výběr správného typu tažného zařízení:

Tažné zařízení (TZ) vyhledáte pomocí systému Tec-Doc (na levé straně stránky). Postupným zvolením značky automobilu, typu a motoru získáte požadovaný typ tažného zařízení. Některé TZ vyžadují přesnější specifikaci automobilu - upřesnění najdete v poznámkách u daného TZ.

Pozn.: typ karoserie
CHASSIS - skříňová nádstavba, valník, pouze podvozek - podvozkový rám
DODÁVKA/FURGON - klasická dodávka, kabina a nákladový prostor tvoří jeden celek

 

K vyhledání můžete použít i on-line katalog AUTOHAK, typ TZ je uveden ve sloupci NO.KAT. (např. H07, Z01, SC43 apod.). Pomocí funkce "HLEDÁNÍ" (vlevo nahoře) pak TZ naleznete na e-shopu vapol.cz. Typ TZ vyhledáte i pomocí našeho katalogu (ke stažení zde, soubor pdf, velikost 9,8 MB).


2. Upevnění koule:

Existuje několik způsobů uchycení čepů (koulí) tažných zařízení.

 

typ "A"

čep přivařen napevno, neodnímatelný

typ "B"

čep připevněn 2 šrouby M12x100 mm na jedné straně, k demontáži je nutno použít nářadí

typ "D"

čep upevněn 4 šrouby M12x35 mm

typ "E"

čep připevněn 2 šrouby M16x50 mm

 


3. Automat - bajonet

 

AUT, AUTOMAT (bajonet)

možnost horizontálního vyjmutí čepu taž. zařízení bez použití nářadí

VE,
VERTICAL
možnost vyjmutí čepu taž. zařízení bez použití nářadí, systém podobný jako u systému automat (čep se vyjímá vertikálně, zajištěn otočným upínačem)

4. Nutnost demontáže koule (čepu) pokud TZ nepoužíváme:

TZ, které zakrývá registrační značku a není využito (tzn. nemáme připojen vozík, nosič kol apod.) je nutné vždy demontovat - stejně jako snadno demontovatelné TZ bez použití nářadí - automat (bajonet), verical. Pokud však máme TZ, kde je koule přichycena šrouby a nezakrývá registrační značku, pak není nutné kouli (čep) ve většině případů demontovat.


5. Elektroinstalace, speciální elektroinstalace

Kompletní tažné zařízení je tvořeno železným svařencem (včetně koule) a elektroinstalací. Z důvodu různorodosti typů vozidel, jejich výbavy a požadavků zákazníků JE TŘEBA ELEKTROINSTALACI DOKOUPIT ZVLÁŠŤ (není standardně dodávána s tažným zařízením). Většina vozidel vyrobených po roce 2002-2004 již spolupracuje s TZ přes datovou sběrnici či jiné elektronické zařízení, a proto je doporučena SPECIÁLNÍ ELEKTROINSTALACE (cenově výhodné speciální univerzální elektroinstalace - MP1v2, MP1v3 ). Tyto automobily již bývají vybaveny např. couvacími senzory, s kterými elektroinstal. dokáží spolupracovat. U některých novějších automobilů můžeme použít i základní kabeláž - Elektrokabeláž k TZ - bez speciálních funkcí. Tyto elektroinstalace jsou vhodne i pro dříve vyrobené automobily. Nabízíme v základní (190 cm)  i prodloužené ( 240 cm) délce kabelu - např. pro dodávky a velké off-roady, se 7- a 13-piny. Podrobnější popis elektroinstalací - viz. detaily výrobků.


6. D-hodnota, max. svislé zatížení na čep, max. váha vozíku

 

Zatížení tažného zařízení nesmí překročit:
D-hodnota (kN)
vzorec pro výpočet:

max.svislé zatížení na čep (kg)
jedná se o zatížení koule (čepu) ve svislém směru

maximální váhu vozíku (kg)

 


 

7. Montáž TZ a zapsání do technického průkazu

Montáž tažného zařízení TZ může být více či méně náročná. V každém případě se ale jedná o významný konstrukční prvek na voze, a proto musí být zapsán do technického průkazu vozu.

Montáž tažného zařízení:

1) provedená svépomoci (některé typy TZ vyžadují odbornější zkušenosti)

2) neautorizovaným montážním pracovištěm (servis nemá autorizační certifikát firmy Vapol CZ)

3) autorizovaným montážním pracovištěm

Pokud zvolíte první nebo druhou možnost, je potřeba po montáži navštívit Stanici technické kontroly, kde Vám vystaví doklad o správnosti montáže. Na základě tohoto dokladu a typového listu (doklad, přiložen u tažného zařízení) pak příslušný obecní (dopravní) úřad zapíše tažné zařízení do technického průkazu.

Pokud tažné zařízení namontuje pracoviště autorizované firmou Vapol CZ, stačí navštívit jen příslušný obecní (dopravní) úřad. Vyhnete se tak problémům při montáží a návštěvě STK.

Každý zákazník, který kupuje, nebo již zakoupil tažné zařízení je přirozeně postaven před problém montáže a následného přihlášení TZ na Dopravně správním odboru.

Koupí tažného zařízení ještě nic nekončí. Je třeba provést montáž a následné přihlášení TZ na Dopravně správním odboru místně příslušného úřadu.

Tažné zařízení je podle evropské normy i českého zákona zařízení určené k odborné montáži.
Montáž by tudíž měla být svěřena odborné firmě, nejlépe s pověřením k montáži dané značky tažného zařízení. O pověření je dané firmě vystaven dovozcem/výrobcem certifikát. Montážní firma ručí za provedení práce a řádné vyplnění typového listu, což je předpoklad pro bezproblémové přihlášení. Při zápisu tažného zařízení na úřadě dochází nezřídka ke kontrole, zda montážní firma je vedena v seznamu pověřených servisů v databázi na Ministerstvu dopravy ČR.
Pro zájemce z řad autoservisů a montážních dílen o vystavení Pověření k montáži je v sekci 'Ke stažení' připraven formulář žádosti, který stačí vyplnit a zaslat faxem, poštou, nebo mailem na naší adresu. Koncovým zákazníkům rovněž ochotně sdělíme, zda vybraná montážní firma vlastní pro konkrétní značku tažného zařízení pověření.

Pokud se zákazník rozhodne namontovat si TZ svépomocí, nebo ve firmě bez pověření k montáži, je nutné po montáži navštívit STK, kde technici prověří typovou vhodnost TZ pro vozidlo a správnost montáže, včetně zapojení a funkčnosti elektropřípojky. Zákazník obdrží protokol STK, který pak spolu s typovým listem předloží při přihlášení.

Ceny:

 • Montáž tažného zařízení včetně zapojení elektropřípojky: individuální ceny (řádově od 700,- Kč (jednoduchá montáž) do několika tisíc Kč (náročná montáž))
 • Kontrola STK: 250,-
 • Poplatek na úřadě za přihlášení TZ: 50,- Kč (pokud montovala pověřená firma), nebo 100,- Kč (individuální montáž s kontrolou STK)

Potřebné doklady:

 • vyplněný formulář – „Žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel (formulář si můžete stáhnout ZDE)
 • Velký technický průkaz
 • Osvědčení o technickém průkazu
 • Typový list tažného zařízení
 • Záruční list tažného zařízení (součást typového listu)
 • Doklad o montáži (potvrzeno na typovém listu)
 • Soukromá osoba - občanský průkaz (OP), respektive notářsky ověřená kopie OP
 • Právnická osoba - živnostenský list (ŽL) nebo výpis z obchodního rejstříku, respektive notářsky ověřená kopie ŽL nebo výpisu z obch. rejst.+plná moc a OP, pokud dotyčný není jednatelem nebo nemá zvláštní zmocnění

Pokud jsou všechny podklady v pořádku, úředník na dopravním odboru zapíše nové tažné zařízení do technického průkazu vozidla a vystaví nové Osvědčení o technickém průkazu.

PRIVESY-TANVALD.CZ

Zpět na výpis


Novinky


Půjčovna

Při vypůjčení požadujeme předložení alespoň jednoho osobního dokladu (občanský průkaz, řidičský průkaz) a zaplacení vratné zálohy. Ceny uvádíme včetně DPH.

Půjčování

Chci si půjčit přívěs

Servis

Servis

Na naše výrobky poskytujeme záruku 24-měsíců při dodržení záručních a pozáručních podmínek. Upozorňujeme na nutnost dodržení servisních pokynů uvedených v návodu přívěsu, a to i včetně intervalu servisních prohlídek. První prohlídka je zdarma.

Servisní služby